w poniedziałek 23 listopada 2015 r. o godz. 18.00

Robert Brzozowski – kontrabas

NOWY ALBUM 2015

NOWY ALBUM 2015 – Šatrika

Čači Vorba (czaczi worba) to jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat, wyróżniony polskim „Folkowym Fonogramem Roku” oraz brytyjskim tytyłem „Songlines’ Top of the World Album”. Lubelska grupa specjalizuje się w akustycznej fuzji muzyki cygańskiej, karpackiej, bałkańskiej, jazzu oraz innych gatunków, wykonywanej na tradycyjnych akustycznych instrumentach. Zaskakują błyskotliwymi połączeniami w stylu „bałkańskiego twista”, czy „rumuńskiego rock’n’rolla”.
Ze swoją charyzmatyczną wokalistką i wirtuozką skrzypiec Marią Natanson, która jako 15-latka porzuciła szkołę muzyczną i rodzinny dom, udając się w góry w poszukiwaniu żywej muzyki cygańskiej i karpackiej, Čači Vorba odniosła w ciągu ostatnich kilku lat duży europejski sukces. Zachodnioeuropejska prasa gatunku world-music okrzyknęła grupę mianem «jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej» ostatniego czasu, zaś berlińska reedycja ich debiutu płytowego «True Speech» (Oriente Musik, 2010) otrzymała m.in. «Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych», «Songlines’ Top of the World CD» (Wielka Brytania), #8 «World Music Charts Europe», szwedzką «Lira Gillar». Portal Folk24.pl zaliczył krążek do 10 najważniejszych polskich albumów folkowych minionej dekady. Nowy album «Tajno Biav — Secret Marriage» (Oriente Musik, 2011) spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem dziennikarzy i fanów z Europy i Ameryki. Čači Vorba ma na koncie ponad 250 koncertów w 14 krajach. Čači Vorba ma na koncie prawie 400 koncertów w 19 krajach. W ubiegłym roku grupa debiutowała m.in. w Wlk. Brytanii na legendarnym festiwalu WOMAD, utworzonym ponad 25 lat temu z inicjatywy słynnego artysty Petera Gabriela. Koncert ten transmitowany był przez radio BBC3.

Caci Vorba - web photo - banner - fot. Cooperativa Urbana

—————————————

Maria NatansonMARIA NATANSON jest «znakiem firmowym Čači Vorba»*. Utalentowana wokalistka i wirtuoz skrzypiec, przez niektórych określana mianem «najbardziej rozpoznawalnego głosu polskiej sceny folkowej ostatnich kilku lat», jest współzałożycielką i solistką grupy Čači Vorba. Obok znajomości bogatego repertuaru pieśni tradycyjnych, Maria jest również autorką tekstów pieśni w języku romskim, zarejestrowanych ostatnio przez zespół na albumie Tajno Biav – Secret Marriage. Opowiadają one o miłości, Bogu, poszukiwaniu utraconych korzeni oraz pozycji kobiety w tradycyjnych społecznościach. Jej silny, charyzmatyczny głos, gorąco przyjmowany przez międzynarodową publiczność oraz silne oddanie muzyce rysują obraz niezwykłego wschodnioeuropejskiego artysty.
W ciągu zaledwie kilku lat aktywności scenicznej zdążyła nagrać 5 dobrze przyjętych albumów CD, zostać laureatką największego polskiego konkursu muzyki folkowej (Festiwal Polskiego Radia «Nowa Tradycja», 2006 r. z zespołem Čači Vorba), otrzymać tytuł «młodej lubelskiej artystki roku» w konkursie «Żurawie 2009», a także zagrać kilkaset koncertów w wielu krajach.
Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej tradycji muzycznej. Formalną edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat, ale ze względu na muzykę tradycyjną mając 15 lat przerwała naukę i wyjechała w Karpaty. Tam nauczyła się setek melodii i pieśni w dziesiątkach języków i dialektów, jakie odnaleźć można na ogromnym, wielokulturowym obszarze Karpat. W trakcie kilkuletniej wędrówki w poszukiwaniu żywej muzyki podpatrywała swoich pierwszych mistrzów – naturszczyków, grała z wieloma znanymi muzykami i zespołami. Mieszkając przez prawie rok w romskiej osadzie w Czarnej Górze, nawiązała przyjaźń i współpracę z Teresą Mirgą i zespołem Kałe Bała. Dziś jej charakterystyczny, mocny głos oraz niekwestionowana wirtuozeria w grze na instrumentach smyczkowych zachwycają zarówno romską, jak i nieromską publiczność.

* – cytaty z artykułów prasowych

Śpiewa niemal od niechcenia, po prostu, głosem niezwykle silnym, niesamowicie czystym, charyzmatycznie, wzruszająco, naturalnie i szczerze. Jej wokal nie ma słabych stron. Podejrzewam, że zawarła pakt z diabłem.
Wojtek Nowak, edinburgh.com.pl (recenzja koncertu)
W osobie wokalistki i skrzypaczki kryje się młodzieńcza świeżość, uzupełniona kobiecą pewnością siebie i muzyczną niezależnością. Jest obecnia uznawana za wschodzącą gwiazdę polskiej sceny folkowej. I słusznie!
Cathrin Alisch, Folker, Niemcy (recenzja „Szczerej Mowy”)
Wokalistka, która z pełną swobodą porusza się zarówno w repertuarze pieśni rumuńskich jak i bułgarskich, starannie i z wdziękiem posługując się wibrującymi ornamentami. Ma jasny, elastyczny głos, którym upiększa melodie utworów. Maria Natanson to nie tylko śpiewaczka. Jest również wybitną skrzypaczką, umiejętnie dostosowującą sposób gry do rumuńskich i bułgarskich niuansów stylistycznych.
Mattie Poels, Radio 6, Holandia (recenzja „Tajno Biav”)
Nawet w Rumunii ciężko znaleźć kogoś, kto tak osobiście, przekonywująco i z pasją interpretował by stare pieśni lautarów z podmiejskich tawern oraz pieśni ludowe Wołoszczyzny.
Grit Friedrich, MDR Figaro, Niemcy (recenzja „Tajno Biav”)
O wyborze laureata w każdej z czterech kategorii (słowo, obraz, dźwięk, animator kultury) decydowało jury złożone z artystów i dziennikarzy. – Głosując na jedną osobę, miałem poczucie, ze krzywdzę inną, równie twórczą – mówił (…) Jarosław Koziara, jeden z jurorow nagrody. – Jedynie w stosunku do dwójki laureatow, Marii Natanson i Tomka Bazana nie mam wątpliwości, że daleko wyprzedzili swych konkurentów.
Jarosław Koziara, Kurier Lubelski(o Nagrodzie Kulturalnej „Żurawie 2009”)

——————————————————————————

Caci_Vorba_nagrody_info_pl