Spektakl odbędzie się
w czwartek 19 maja 2016 r. o godz. 18:00

Teatr Panopticum

Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją”

ccc

_DSC8887Obywatel „S”
Jest poetyckim obrazem człowieka zagubionego, poszukującego własnej tożsamości w sformatowanym świecie norm, nakazów i zakazów. Przekaz szczególnie aktualny w obecnym klimacie dystansu do ludzi obcych kultur, wyznań, narodowości – obraz piętnowania „innych”. To wyraz buntu wobec konformizmu i neurotycznego lęku przed nieznanym, otwierającym dziś pole szerszej debaty społecznej. Wszystkie swoje niepokoje młodzi aktorzy Teatru Panopticum próbują oddać pełnymi ekspresji środkami scenicznymi i wyśpiewać słowami współczesnych poetów.

Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Wojtas
Muzyka i przygotowanie wokalne: Piotr Tesarowicz
Występują: Mateusz Szejka, Paulina Iwan, Magda Sykut, Rozalia Sawa,Emil Janczak, Mateusz Piłat, Jakub Oszust.

DSC_0494.NEFTerapia
Teatralna opowieść o oswajaniu człowieka z naturą śmierci widziana z perspektywy grupy pacjentów szpitala psychiatrycznego. Motyw śmierci pojawia się na początku spektaklu jako groteskowo – satyryczny flirt z nieoczekiwanym przybyszem, który powoli przeradza się w refleksyjną zadumę i powrót teatralnych bohaterów do normalności psychicznej jako rezultat „nietypowej terapii”.
W czasach dominacji kultu młodości w drodze do zawodowego sukcesu, temat śmierci stał się niemal tabu, odpychany jak najdalej od siebie. A przecież to naturalna, ludzka kolej rzeczy, której z całą pewnością nie unikniemy. Trzeba więc przyjąć istnienie śmierci z godnością i zrozumieniem.
W spektaklu wykorzystano fragmenty sztuki „Cheating Death” Kamrona Klitgaarda, fragm. utworu „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze śmiercią” , Dance Macabre Agnieszki Osieckiej oraz teksty własne.

Adaptacja sztuki Kamrona Klitgaarda „Cheating Death” , scenariusz : Mieczysław Wojtas i zespół
Reżyseria: Mieczysław Wojtas
Muzyka i opracowanie wokalne utworów: Piotr Tesarowicz
Występują: Oskar Rybaczek, Magda Sykut, Maria Hałasa, Emil Janczak, Mateusz Szejka, Mateusz Piłat, Paweł Stelmach.

Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie rozpoczął swoją działalność artystyczną i edukacyjną w roku 1985.
Skupia głównie młodzież licealną ale także gimnazjalną oraz studencką. Prowadzi szeroko pojętą edukację teatralną; młodzież poznaje warsztat aktorski, pogłębia wiedzę o teatrze, realizuje spektakle i widowiska sceniczne oraz rozwija kulturę teatralną. W Panopticum setki młodych ludzi zdobywały swoje pierwsze doświadczenia i warsztat teatralny, z których wielu zostało znanymi aktorami, reżyserami, scenografami i krytykami teatralnymi współpracującymi z polskimi i zagranicznymi teatrami, filmem, radiem oraz telewizją.

Teatr Panopticum jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród, w tym nagrody międzynarodowej organizacji teatralnej ASSITEJ , dwóch „Złotych Masek” zdobytych na Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, nagrody centralnej TKT w Krakowie, i kilku nagród Ministra Kultury I Sztuki , Ministra Edukacji Narodowej oraz TVP 1 . Wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii stale współpracując z młodymi teatrami niezależnymi oraz ośrodkami polonijnymi. Uczestniczył w Światowym Kongresie Teatralnym i European Youth Theatre Encownter w Ankarze oraz w międzynarodowym projekcie teatralno-ekologicznym Message in a Bottle w Londynie.

O Teatrze Panopticum powstało kilka reportaży telewizyjnych zrealizowanych przez ośrodki regionalne, film dokumentalny TVP 1 Szef , którego bohaterem jest Mieczysław Wojtas. Przez TVP 1 został również zarejestrowany spektakl Realium Absreakcji , nagrodzony „Złotą Maską”, kilkukrotnie emitowany na antenie ogólnopolskiej.

Założycielem Teatru Panopticum, kierownikiem artystycznym, reżyserem, „Szefem” (tak nazywa go młodzież), od samego początku jest Mieczysław Wojtas.
Mieczysław WojtasMieczysław Wojtas – polonista i historyk sztuki, długoletni instruktor teatralny, artysta plastyk.
Jest założycielem, twórcą, kierownikiem artystycznym i reżyserem znanego nie tylko w regionie Teatru Panopticum, który prowadzi nieprzerwanie od 1985 roku w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.
Jest dwukrotnym laureatem ogólnopolskiego tytułu Instruktor Roku, Nagrody Centralnej
Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz kilku nagród Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Edukacji Narodowej, TVP 1 i Prezydenta Lublina. Najbardziej ceni sobie statuetkę przyznaną w 2007 roku przez Radę Młodzieżową miasta Lublin za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej i pracę na rzecz młodzieży.
Uznany autorytet w dziedzinie teatru młodzieżowego, juror niezliczonych wojewódzkich i ogólnopolskich festiwali, przeglądów i konkursów teatralnych oraz recytatorskich. Jest cenionym pedagogiem, posiada duże doświadczenie i osiągnięcia w edukacji teatralnej młodzieży i nauczycieli oraz w pracy artystycznej.
Odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Medalem Prezydenta Lublina (dwukrotnie).

ccc