Wernisaż odbędzie się
w poniedziałek 28 listopada 2016 r. o godz. 12.00

Zespół Ośrodków Wsparcia

Wystawa prac seniorów uczestniczących w zajęciach artystycznych

Radość tworzenia

Zofia Cieślak, Teresa Szachtsznajder,
Stanisława Zimnicka, Stefan Gierowski

Człowiek obdarzony jest umiejętnością i potrzebą wyrażania siebie i utrwalania śladu swojej obecności. Bogactwo potrzeb ekspresji jest przypisane każdej ludzkiej istocie.
Sztuka uczy życia jako zespołu wartości samoistnych, to kształtowanie osobowości, wyobraźni, życia uczuciowego, wyrabiania dobrego smaku.
Człowiek nie uczy się jedynie w szkole, autorozwój może trwać przez całe życie. Tym bardziej cieszy, jeśli owo dokształcanie nabiera tempa na emeryturze.
U osób, które nie miały wcześniej ze sztuką do czynienia zawodowo, działania te burzą zwyczajność. Człowiek tworzy siebie na nowo i na użytek ludzi, powiększa własną osobowość dzięki wysiłkowi, który towarzyszy przy zbieraniu wiedzy i wykonywaniu przedmiotu.
Kreacja taka kształci mentalnie i umysłowo, łącząc aktywność, siłę ducha i wrażliwość.
Staje się to wyrwaniem z codzienności, odkrywaniem blasków dość trudnego życia, przez indywidualną potrzebę ujmowania świata artystycznie. To często intymne, terapeutyczne lustro, w którym sprawdzamy siebie. To mała, cicha radość nie tylko na własny użytek.
Prace prezentowane na wystawie należą do seniorów uczestniczących w zajęciach Zespołu Ośrodków Wsparcia.

Tym większa satysfakcja, jeśli pasje takie można zauważyć, rozwijać i podsycać. Pracując w Zespole Ośrodków Wsparcia, jako terapeuta w dziedzinach artystycznych, zadziwia mnie niejednokrotnie nie tylko wręcz dziecięca radość seniorów z odkrywania w sobie zdolności manualnych, których sami po sobie się nie spodziewali. Wiele osób przenosi w domowe zacisze zdobyte wiadomości i je samodzielnie rozszerza. Czy nie ma piękniejszej satysfakcji? Niech się dusza poci!

Kate Bauer

Wystawa Radość tworzenia obejmuje różne działalności w obrębie sztuki:
• malarstwo i zawieszki artystyczne Teresy Szachtsznajder – z Klubu Seniora „Roztocze” (zawieszki tylko w dniu wernisażu)
• płaskorzeźbę Stefana Gierowskiego  z ZDDPS na ul. Pozytywistów
• haftowane obrazy Zofii Cieślak z Klubu Seniora Pod Świerkami
• bransoletki  Stanisławy Zimnickiej z Klubu Seniora Dziesiąta (tylko w dniu wernisażu)

KLUBY SENIORA
Miejskie Kluby Seniora zlokalizowane w różnych dzielnicach Lublina stanowią przyjazne miejsca, w których seniorzy mogą nawiązywać satysfakcjonujące relacje społeczne oraz aktywnie i twórczo spędzać czas. W klubach seniorzy mogą rozwijać swoje pasje, a także zdobyć nowe umiejętności. Pod okiem specjalistów nasi uczestnicy odkrywają w sobie talenty, które mogą doskonalić. Wspaniałym przykładem takich działań są organizowane przez nas wystawy oraz przeglądy twórczości naszych uczestników.
Kluby Seniora wspierają działania samopomocowe, zachęcają do partycypacji w życiu społecznym i kulturalnym miasta poprzez promowanie premier kinowych, teatralnych, a także wystaw artystycznych. Program działań w poszczególnych klubach jest zróżnicowany, odpowiada na potrzeby seniorów. Częstotliwość spotkań dopasowana jest do oczekiwań klubowiczów.

Propozycja Klubów Seniora obejmuje:
Zajęcia rozwijające indywidualne zainteresowania: plastyczne, rękodzielnicze, muzyczne, literackie.
Zajęcia prozdrowotne: gimnastyka ogólnorozwojowa, masaże, wykłady i porady z zakresu zdrowia.
Zajęcia rozwijające sprawność intelektualną: treningi pamięci, gry edukacyjne, zajęcia komputerowe.
Spotkania integracyjne i okolicznościowe: wspólne obchodzenie świąt, zabawy taneczne, wycieczki i pikniki.
Uczestnictwo w Klubach Seniora jest bezpłatne.

Dotychczas utworzone Kluby Seniora to:
• Klub Seniora „Owocowa” przy ul. Owocowej 6 w Dzielnicy Ponikwoda, czynny w poniedziałki i środy w godz. 16.00-19.00.
• Klub Seniora „Pogodna ” przy ul. Pogodna 19 w Dzielnicy Bronowice, czynny w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 10.00-15.00.
• Klub Seniora „Róży Wiatrów” przy ul. Róży Wiatrów 9 w Dzielnicy Dziesiąta, czynny
od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-18.00.
• Klub Seniora „Pod Świerkami ” przy ul. Tuwima 5 w Dzielnicy Dziesiąta, czynny we wtorki w godz. 10.00-14.00 i środy w godz. 15.00-18.00.
• Klub Seniora „Dziesiąta ” przy ul. Kunickiego 130 w Dzielnicy Dziesiąta, czynny we wtorki w godz. 12.30-14.00 i środy w godz. 11.00-14.00.
• Klub Seniora „Śródmieście ” przy ul. Narutowicza 6 w Dzielnicy Śródmieście, czynny
w poniedziałki i czwartki w godzinach 11.30-14.30.
• Klub Seniora „Roztocze ” przy ul. Roztocze 1 w Dzielnicy Węglin, czynny w poniedziałki
w godz. 13.30-16.30 i środy w godz. 10.00-15.00.
• Klub Seniora „Ruta ” przy al. Jana Pawła II 11, w Dzielnicy Czuby, czynny we wtorki
i piątki w godzinach 12.30-15.00.
• Klub Seniora „Sławin ” przy Sławinkowskiej 50 w Dzielnicy Sławin, czynny we wtorki
w godz. 15.30-18.00, środy w godz. 13.00-15.00, czwartki w godz. 15.30-18.00 i piątki w godz. 16.00-18.00
• Klub Seniora „Głusk ” przy ul. Głuskiej 145 w Dzielnicy Głusk, czynny w środy w godz.
15.00-18.00.