Spotkanie odbędzie się

Lubelskie Towarzystwo Miłośników Książki
Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego
Związek Literatów Polskich, Oddział w Lublinie

Spotkanie autorskie i promocja książki

Jerzy B. Sprawka

W tył zwrot

Prowadzenie – prof. nadzw. dr hab. Barbara Jedynak

W tył zwrot Jerzego B. Sprawki to „kilkanaście opowiadań napisanych językiem soczystym, jędrnym i barwnym /bez wszechobecnie używanych dzisiaj neologizmów i często niezrozumiałych skrótów/, z dużym poczuciem humoru i niemal z kronikarską precyzją przenoszą nas w tamte, a przecież nieodległe tak znowu czasy. Nadto w tej prozie uderza plastyka i precyzja opisu, bystrość obserwacji i ciepłe zrozumienie drugiego człowieka. I aż chciałoby się na koniec rzucić komendę: w tył zwrot! /ale z perspektywą do przodu!/ – tylko jak zareagowałby na nią dzisiaj dawno już przeniesiony do rezerwy po odbyciu służby wojskowej starszy szeregowy Witek Popiołowski?”
Stanisław Andrzej Łukowski

JERZY B. SPRAWKA – poeta, prozaik, eseista, ur. w Lublinie w 1941 roku.

Debiut prasowy: luty 1960.

Debiut książkowy: Antologia poezji miłosnej;
„Gdzie jabłonie słodkopienne” Lublin 1980.

Powieści:
„Sekretne życie topików”, Lublin 2003.
„Tajemne życie korników”, Lublin 2005
„W rezerwacie”, Lublin 2007.
„Zapach lasu” (monografia), Lublin 2007

Poezje:
„Z kwarantanny” – wiersze i proza poetycka,
Lublin 2010.

Opracowania i redakcja:
„Kto ojczyźnie służy”, Antologia poezji patriotycznej, wybór i oprać. Lublin 2004. „Odmienny Świat? 2003”, wybór, opracowanie i wstęp Lublin 2004. „Jubilatowi – przyjaciele”, wybór, opracowanie i wstęp, Lublin 2007. „Jak ojczyźnie służyć”, antologia poezji patriotycznej pisarzy Lubelszczyzny, opracowanie, redakcja i wstęp, Lublin 2009.
„Przez Roztocze do niepodległości”, esej, Lublin 2011. „Syndrom tułacza”, eseje i szkice literackie, Lublin 2015.
W latach 2001 – 2007, jako członek Zarządu LO ZLP pełni funkcję skarbnika, w 2003 – 2007 pełni funkcję członka Sądu Koleżeńskiego w ZG ZLP, Podczas kadencji 2010-2014 pełni funkcję wiceprezesa LO ZLP.
Polskie Radio Lublin S.A, w czerwcu 2004 roku, w 12 odcinkach wyemitowało na swojej antenie fragmenty powieści Sekretne życie topików.

Ważniejsze nagrody:
Wyróżnienie Nagrodą Artystyczną Miasta Lublina za powieść pt.: Sekretne życie topików. 2004 r.
Nagroda im. Witolda Hulewicza, uznana za powieść roku 2004 książka pod tytułem Sekretne życie topików. Otrzymał także:
Nagrodę Prezydenta Miasta Lublina w dziedzinie kultury 2004. Medal Prezydenta Miasta Lublina 2005.
Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego w 2005,2007, 2010,2015. Stypendysta Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2006. Odznaczony „Srebrnym Wawrzynem Literackim” 2007. Nagroda Prezydenta Miasta Lublina, 2010, 2015. Odznaka – „Złoty Wawrzyn Literacki” 2012. Odznaka – „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Odznaka – „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”
Złoty Krzyż Zasługi – Za całokształt twórczości odznaczony przez Prezydenta R P Lecha Kaczyńskiego w 2008 r.

Prof. nadzw. dr hab. Barbara Jedynak, kierownik Zakładu Kultury Literackiej i Obyczaju w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS (em.). Autorka m.in. książek: „ Aby potomkowie byli Polakami”. Z historii refleksji nad obyczajem w oświeceniu (2001), Obyczaje domu polskiego w czasach niewoli 1795-1918 (1996), Dziedzictwo obyczaju narodowego Polaków. Pamięć i zapomnienie (2004), antologie: Obyczaje polskie. Do końca XVI wieku. Antologia, cz. I (1978), Obyczaje polskie XVII i pierwszej połowy XVIII wieku. Antologia, cz. II, (1979), Obyczaje polskie drugiej połowy XVIII i pierwszej połowy XIX wieku, Antologia, cz. III (1981). Ogółem 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Redaktor naczelna kwartalnika dla nauczycieli szkół polonijnych „Wisełka” (1982-1988), redaktor naczelna kwartalnika „Rota” dla Polonii i Polaków poza granicami RP, redaktor naczelna „Naszej Roty”, kwartalnika dla środowisk polskich i polonijnych w świecie.
Wyróżnienia m.in. Medal Serce dla Serc, Dyplom Honorowy Damy Orderu Polonia Mater Nostra Est za szczególne zasługi dla Narodu i Państwa Polskiego inspirowane niezłomną i aktywną postawą patriotyczną, Warszawa 2010 (laudator: Bohdan Poręba, twórca filmu Hubal), Medal im. Zygmunta Jana Rumla, przyznany przez Ogólnopolski Komitet Obchodów 65 rocznicy ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na ludności polskiej Kresów Wschodnich.