W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Spotkanie odbędzie się
w czwartek 25 października 2018 r. o godz. 18.00

Wstęp wolny

Wieczór autorski i spotkanie-warsztat
Dorota Drozd

Cukrzyca.  Jak z nią żyć?

Cukrzyca nie musi być gorzka

ulotka.pdf

 

Cukrzyca. I co dalej?

Doskonały poradnik dla osób chorych na cukrzycę dowolnego typu i ich rodzin

Czym jest cukrzyca? Jak wygląda życie diabetyka? Kiedy mierzyć poziom cukru? Jakie insuliny dostępne są na polskim rynku? Na te i setki innych pytań odpowiada doświadczona edukatorka i pielęgniarka, specjalistka w dziedzinie diabetologii, członkini europejskich towarzystw naukowych w książce pt. Cukrzyca. Jak z nią żyć?

Publikacja, to doskonały poradnik dla osób chorych na cukrzycę dowolnego typu i ich rodzin.

Przewodnik Cukrzyca. Jak z nią żyć? podpowiada jak radzić sobie z cukrzycą w szkole, pracy, podróży.

Dzięki książce Czytelnicy dowiedzą się m.in.:
– na czym polega samokontrola w cukrzycy,
– jaki wybrać system do pomiaru glikemii?
– jak wyliczyć wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe,
– w jaki sposób wstrzykiwać insulinę,
– jakich potraw unikać,
– jakie prawa i obowiązki ma diabetyk.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba, która towarzyszy ludzkości od czasów pradawnych. Jako schorzenie o nazwie Diabetes mellitus została zdiagnozowana przez medyków egipskich i perskich – mówią o niej np. zachowane papirusy i księgi.
Dziś cukrzyca w świetle najnowszych badań to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi na czczo lub po posiłku), wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.
O hiperglikemii mówimy wtedy, kiedy poziom cukru (inaczej glikemia) we krwi badany na czczo wynosi 126 mg/dl i więcej. Z kolei z hiperglikemia poposiłkową mamy do czynienia wtedy, kiedy poziom cukru badany po godzinie od rozpoczęcia przyjmowania posiłku wynosi co najmniej 160 mg/dl i kiedy dwie godziny po posiłku jest większy niż 140 mg/dl.

DOROTA DROZD, pielęgniarka posiadajqcq specjalizację diabetologiczną, edukator diabetologiczny i psychodietetyk, członkini Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Europejskiej Fundacji Pielęgniarek Diabetologicznych. Opiekuje się osobami chorymi na cukrzycę w Poradni Diabetobgicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie. Jest autorkq książek Kuchnia polska dla diabetyków oraz Kuchnia świata dla diabetyków wydanych przez Wydawnictwo RM w Warszawia oraz licznych artykułów popularnonaukowych.

Od Autorki

Oddaję w ręce Czytelników poradnik, który jest owocem mojego wieloletniego doświadczenia zawodowego w opiece nad osobami chorymi na cukrzycę. Mam nadzieję, że będzie pomocny nie tylko „słodkim” ludziom, ale też ich bliskim.
Cukrzyca jest bardzo specyficzną chorobą, nie boli, ale też nie daje od siebie odpocząć, nie można się z nią rozstać nawet na minutę. Niemniej jednak wczesne rozpoznanie i duża wiedza o niej dają dobre rokowania. Wyedukowany diabetyk, zaangażowany w proces leczenia, może wieść normalne życie.
Dziś diabetologia oferuje wiele metod leczenia. Przestrzeganie właściwej diety, stosowanie się do zaleceń terapeutycznych, otwartość na nowe rozwiązania techniczne typu nowoczesne glukometry i aplikacje do monitorowania glikemii sprawiają, że trzeba mieć zaufanie do specjalisty zajmującego się leczeniem cukrzycy.
W książce starałam się w przystępny sposób wyjaśnić, czym jest cukrzyca i co współczesna diabetologia może zaoferować diabetykom. Duży nacisk położyłam na sposób odżywiania się, który stanowi formę terapii. Na końcu poradnika zamieściłam słowniczek trudniejszych terminów medycznych potrzebnych w dialogu z zespołem leczącym. Czytelnik poradnika będzie mógł także zapoznać się z przepisami prawa dotyczącymi diabetyków, przydatnymi w szkole, pracy i podróży.

Książkę dedykuję wszystkim osobom chorym na cukrzycę.
Dorota Drozd

W czasie spotkania będzie można zakupić książkę Doroty Drozd, Cukrzyca. Jak z nią żyć?
Wydawnictwo RM, Warszawa 2018

Kalendarz wydarzeń
Październik 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją