Koncert i wernisaż
we wtorek 12 marca 2019 roku o godz. 17.00

Pokaz filmowy i wystawa zdjęć
Stanisława Kusiaka
Magia tańca i fotografii
Taneczne show w wykonaniu zespołu
Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej
G A  M Z  A
pod kierownictwem Piotra Roberta Mochola

Taniec i fotografia to żywioły Stanisława Kusiaka. Nie dziwi więc, że musiały w pewnym momencie stopić się w całość wyrażoną serią zdjęć. Spośród wielu fotografii Autor wybrał te, które Jego zdaniem oddają najpełniej magię tańca. Sztuka ekspresji emocji poprzez ruch wpisana została w sztukę ekspresji emocji poprzez zatrzymanie chwili w kadrze. Zadanie trudne, choć nie niemożliwe, jak dowodzą prace Stanisława. Prezentowane na wystawie fotografie wykonywane były bez ustawek i przygotowań.
To żywy pokaz turniejowych występów. Tancerze zostali przez Autora wyseparowani z tła, by widzom udzieliła się jedynie siła energii, jaką wyzwala taniec. Uwaga fotografa skupiona została na tajemniczej więzi partnerów, którzy zachowując swój indywidualizm muszą jednocześnie stworzyć jedność artystycznego wyrazu emocji, dbać o każdy szczegół gestów, mimiki, spojrzeń.
Oszczędność środków wyrazu, surowość zdjęć podkreśla subiektywną perspektywę spojrzenia Stanisława na taniec – sztukę, która jest rzeźbą życia. Podążajmy więc za Autorem w świat Jego pasji a naszych Pragnień i pożądań, jakie wyzwala sztuka tańca i fotografii.
Bądźmy rozumni i szaleni, wolni i szczęśliwi, piękni i niepowtarzalni. Jak otaczające nas prace.

Formacja Taneczna
GAMZA

l kwietnia 1970 roku z inicjatywy rozmiłowanych w sztuce tanecznej studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej: Krystyny Majdan, Wiktora Życzyńskiego i Krzysztofa Madejskiego, powstał Zespół Tańca Towarzyskiego. Po koncercie premierowym tancerze uczcili swój pierwszy sukces węgierskim winem „GAMZA”. I tak do zespołu przylgnęła nazwa „GAMZA”. Pierwszym kierownikiem artystycznym i choreografem została Zenobia Stepowicz wychowanka prof. Mariana Wieczystego. Podczas długich lat działalności zespół rozwijał się, doskonalił warsztat taneczny. Formacja uświetnia swoimi występami Inauguracje Roku Akademickiego Politechnki Lubelskiej, uroczystości towarzyszące Juwenaliom, imprezy kulturalne i sportowe oraz koncertuje w innych miastach naszego kraju, a nawet poza jego granicami. Dumą formacji jest coroczny organizowany od 1992 roku Koncert Noworoczno – Karnawałowy. Całkowity dochód z tego widowiska przeznaczony jest na potrzeby dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 oraz Gimnazjum Specjalnego nr 1 w Lublinie, nad którymi „GAMZA” sprawuje taneczny patronat. Zespół wielokrotnie prezentował swój kunszt taneczny podczas tournee w Europie i nawet w Japonii. Zespół uczestniczył również w wielu uroczystościach o charakterze państwowym.

Stanisław Kusiak
Zaczynał jako nauczyciel. Wrodzona ciekawość świata zawiodła go w progi krakowskiej AWF, gdzie ukończył kierunek turystyki, by – jak sam mówi-móc odróżnić barok od rokoko i wiedzieć jak z pożytkiem poznawać świat i okolice. W roku 1974 zostaje prezesem Wojewódzkiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. To z jego inicjatywy powstało w  województwie lubelskim w osiedlach mieszkaniowych i zakładach pracy wiele pomysłów w zakresie upowszechniania sportu masowego i rekreacji. Z jego inicjatywy w ramach prewencji niedokrwiennej choroby serca działał przez 4 lata punkt konsultacyjny, utworzony w porozumieniu z ośrodkiem rehabilitacji kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Staszkowi ciągle mało było wrażeń, więc trafił w progi redakcji sportowych lubelskich gazet. Ukrywając się pod pseudonimem „ESKA”, wypisywał się w „Dzienniku Lubelskim”, „Kurierze Lubelskim”, „Stadionie”, „Ekspress Faktach”. Przez kolejną dekadę funkcjonuje zawodowo w MOSiR „Bystrzyca”, pełniąc obowiązki zastępcy dyrektora. Współtworzy koncepcję i uczestniczy w pracach zespołu nadzorującego budowę hali sportowo-widowiskowej „Globus”. Potem na kilka lat trafia na Dolny Śląsk gdzie, pełniąc obowiązki dyrektora oddziału dużej spółki, zarządza kilkunastoma obiektami wypoczynkowymi w Karkonoszach.
By dopełnić charakterystyki dodać warto, że swoimi zainteresowaniami mógłby obdzielić
parę osób: narciarz, turysta, przyrodnik, miłośnik tańca, koncertów symfonicznych, teatru i na koniec komputerów, bez których nie istniałoby współczesna fotografia – najbardziej popularne medium współczesnego świata. Stanisław jest aktywnym członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Piotr Robert Mochol
trener zespołu GAMZA

• absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej (dyplom z 2 października 1991)
• absolwent dwuletniego kursu kwalifikacyjnego II stopnia z dziedziny tańca towarzyskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1992 roku (zaświadczenie Nr 5204 z dnia 3 marca 1992)