W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

 Zapraszamy na zajęcia

dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty dla dorosłych.
w sezonie 2023/24

działalności Domu Kultury LSM.

 Pełna oferta jest dostępna na nowej odsłonie naszej strony internetowej dklsm.pl w zakładce ZAJĘCIA.

Wernisaż odbędzie się
w poniedziałek 1 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00

Wstęp wolny

6. Międzynarodowy Konkurs na Rysunek
im. Michała Elwira Andriollego
Nałęczów 2018
Wystawa pokonkursowa

ulotka.pdf

6. Międzynarodowy Konkurs na Rysunek im. Michała Elwira Andriollego został zorganizowany w Nałęczowie w listopadzie 2018 r. przez Nałęczowski Ośrodek Kultury i Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa pod patronatem Burmistrza Nałęczowa Andrzeja Ćwieka.
Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był artysta grafik dr hab. Adam Panek, komisarzem konkursu artysta rzeźbiarz i malarz Zbigniew Strzyżyński.
Jury w składzie: artysta grafik, prof. dr hab. Krzysztof Szymanowicz – przewodniczący, artysta grafik, dr hab. Janusz J. Cywicki, artysta grafik Stanisław Bałdyga, artysta grafik, dr hab. Adam Panek oraz Zbigniew Strzyżyński do wystawy zakwalifikowało 87 prac 52 artystów z sześciu krajów spośród 231 prac nadesłanych. Przyznano 8 nagród i  6 wyróżnień. Nagrodę Główną otrzymała Edyta Piłat z Dębicy. Nagrody ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W wystawie poza konkursem swoje prace zaprezentowali również członkowie jury.

Rysowanie mamy zapisane w genach,
a co za tym idzie rysujemy od narodzin

Od początku swojego rozumnego istnienia Neandertalczyk czy Homo sapiens poszukiwał własnego sposobu przekazania swoich przeżyć, obserwacji natury i prawdopodobnie próby kontaktu z innymi poprzez sztukę. Najprostszym pierwotnym sposobem takiego podejścia okazał się rysunek, który przez swoją naturalną prostotę, łatwość wykonania, był pierwszym plastycznym medium, w którym człowiek się realizował. (…).

Wiek XX utrwalił jego odrębność jako samodzielnej dyscypliny sztuki i jego ponadczasową wartość w sztukach pięknych. W 1964 roku Documenta 3 w Kassel jako pierwsze zorganizowało ekspozycję rysunku, co na nowo dało tej dyscyplinie pozytywny bodziec. Zaowocowało to w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku powołaniem do życia pokazów rysunku w formie biennale i triennale. Rysunkiem zaczęły się interesować muzea, tworząc teki i kolekcje. (…).

Nałęczowski I Ogólnopolski Konkurs na Rysunek im. Andriollego został zorganizowany pierwszy raz w 1987 roku, niestety, nie przetrwał próby czasu. Reaktywacja nastąpiła w 2003 roku, kiedy to wraz z prof. Maksymilianem Snochem, adiunktem Adamem Pankiem spotkaliśmy się z Panem Wojciechem Wójcikiem, Burmistrzem Nałęczowa. Przy dużym wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa i Nałęczowskiego Ośrodka Kultury i Wydziału Artystycznego UMCS powołaliśmy do życia nowy konkurs w formie biennale, który od 2004 roku trwa do dzisiaj. Do grona organizatorów dołączył wkrótce artysta rzeźbiarz, malarz Zbigniew Strzyżyński. Obecna, już szósta edycja Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. Andriollego pod patronatem Pana Burmistrza Nałęczowa Andrzeja Ćwieka, od trzech odsłon, jest organizowana w cyklu triennale i ma charakter międzynarodowy. Wprowadzono istotną zmianę w regulaminie – format papieru-maksymalnie do 50×70 cm, co ograniczyło pewne możliwości twórcze artystów. Pojawiło się mniej prac operujących malarskim gestem, eksperymentem, ekspresją, szkicową narracją. Artyści postawili na warsztat wykonania, otwartość kompozycji i kreację, czyli po raz któryś rysunek wyszedł obronną ręką z pozornych przeciwności. Każda z pięciu edycji charakteryzowała się wysokim poziomem. Trudno go porównywać do innych konkurencyjnych imprez, ponieważ wszystkie mają swoją tożsamość i niepowtarzalny charakter.
Można śmiało stwierdzić, że każde działanie twórcze człowieka ma w sobie coś z rysunku, jego największą wartość, pierwotny zamysł, szkic i koncepcję. Prowadzi to do całkowitej zmiany oceny jego wartości, sposobu poznania i jednoznacznego określenia.

Prof. dr hab. Jan F. Ferenc

 

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją