we wtorek 30 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00

Spotkanie autorskie i promocja książki

dr. Józefa Zięby

Jan Matejko Unia Lubelska. Obraz eksponowany w Muzeum Lubelskim, fot. Piotr Maciuk.
Lublinianie, jakaż to wam sława uroście, Mieliście przy tym mieście znamienite goście.
Sejm Walny Koronny Lubelski przez J.K.M. złożony 1569 od Jana Ponętowskiego spisany

Jan Matejko poprzez swoje wizje plastyczne i monumentalne obrazy ukształtował wyobraźnię Polaków o wielu historycznych wydarzeniach.
Tak jest i z Unią Lubelską, której wielki jego obraz dominuje nad galerią malarstwa polskiego w Muzeum na Zamku lubelskim. Malarz przedstawił własną wizję, „jeden barwny kadr” zaprzysiężenia, z długiego pełnego dramatycznych napięć, trwającego ponad siedem miesięcy „filmu”.
Oprócz zaprzysiężenia bardziej widowiskowym spektaklem dla współczesnych był prawie już dziś zapomniany hołd złożony królowi polskiemu w Lublinie przez księcia pruskiego Fryderyka Albrechta. Jan Kochanowski, który był świadkiem tego wydarzenia, utrwalił je w „poemacie” „Proporzec albo Hołd Pruski”.
Za przyczyną też Jana Matejki i jego obrazu niewielu już potrafi odróżnić hołd lenny złożony w 1525 r. w Krakowie Zygmuntowi I Staremu przez księcia pruskiego Albrechta Holhenzolerna, byłego wielkiego mistrza krzyżackiego, z hołdem lubelskim.
Lublinianie, dumni z wiekowych dziejów swego miasta, powinni być świadomi i znać nieco więcej szczegółów tego, największego i najdostojniejszego w historii wydarzenia, które przez kilka wieków decydowało o losie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a i dziś dalekim echem daje o sobie znać przy różnych okazjach…
Nigdy przedtem ani potem nie zdarzyło się, by Lublin przyjmował w swoich murach tak licznych i dostojnych gości. A nie był to zjazd jednodniowy, trwał bowiem ponad siedem miesięcy, od końca grudnia 1568 do połowy sierpnia 1569 roku.

Wieńce przed pomnikiem Unii Lubelskiej – 22 lutego 2019 r., fot. Mirosław Trembecki

Józef Wiesław Zięba ur. 15 sierpnia 1932 r. w Powursku na Wołyniu. W 1951 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, studia polonistyczne w 1955 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1974 r. uzyskał doktorat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Organizator i wieloletni kierownik Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie.
Wydał dziewięć tomików wierszy: Stęskniony krokodyl, 1957, wyd. II 2017; Wierność cieni [współautor Stanisław Weremczuk] 1961; Zasiew soczysty 1965; Świadectwo istnienia 1970; Z dalekich wypraw 1972; Wiersze wybrane 1992; Wszystko co ziemskie pozostawiam ziemi 2002; Był człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem [poemat, wydanie albumowe] 2014; Po Italii 2018. Powieść: Dzierżak, 1978. Ruch teatralny na wsi 1918-1939 (skrócona wersja rozprawy doktorskiej) 1976; Szklaneczka króla Stasia i inne lubelskie opowieści 1977, wyd. II 1983; Wspaniały dar króla i inne lubelskie opowieści 1996, Wspaniały dar króla. Poeta burmistrz i inne lubelskie opowieści 2003, Tajemnice lubelskiego koziołka. Dwadzieścia jeden opowieści. Wydanie jubileuszowe na 700-lecie Królewskiego Miasta Lublina 2016. Dzieje jednego obrazu. Opowieść o cudownej ikonie Matki Boskiej Chełmskiej 2005. Rozmowy o Józefie Czechowiczu 2006; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Narodziny Uczelni 2008; Cykl wspomnieniowy: Znad Stochodu. Wspomnienia wołyńskie 2001, wyd. II 2017; Miasto ocalenia 2005; Lublin, miasto przeznaczenia [cz. 1 2007, II i III, 2012]; Opowieść o długim żywocie i przedwczesnej śmierci lubelskiej fary 2014; Kiedy pan Belina na karkach Moskali wjechał do Lublina 2015; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Powstanie i odrodzenie Uczelni 2018. Dlaczego nie zlikwidowano Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w okresie PRL? 2018; W oczekiwaniu na wyrok. Scenariusz słuchowiska 2018.

W czasie spotkania będzie można nabyć książkę Józefa Zięby
Opowieści o unii lubelskiej i hołdzie pruskim w Lublinie
Wydawnictwo POLIHYMNIA , Lublin 2019