Wernisaż

Wystawa malarstwa

Maria Majka Zuzańska

MARTWE NATURY KWIATAMI OŻYWIONE

Wspomnę!… Widziałem… kwiaty, źródło, łan, w dolinie
Omdlewały jak serce drżąc pod jego okiem.Prędzej, do horyzontu biegnijmy przed zmrokiem,
By schwytać jeszcze skośny promień, zanim zginie.

Charles Baudelaire

Pierwsze martwe natury pojawiły się w sztuce starożytnej. W okresie średniowiecza i renesansu często towarzyszyły scenom figuralnym i z reguły miały znaczenie symboliczne. Jako odrębny gatunek rozwinęła się w XVII wieku, przede wszystkim w malarstwie holenderskim i flamandzkim. Szybko zyskała popularność, która trwa do dziś.

Maria Majka Zuzańska, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, od 1986 roku związana z Łęczną, gdzie pracuje jako instruktor w Centrum Kultury. Od 1988 roku uczestniczy w działalności Grupy Inicjatyw Plastycznych i Fotograficznych PLAMA, biorąc aktywny udział w plenerach, wystawach i innych przedsięwzięciach kulturalnych.
Malarstwo stanowi dla niej najistotniejszy obszar artystycznej wypowiedzi. Początkowa fascynacja akwarelą pomału ustępuje pola innym technikom: pasteli, malarstwu olejnemu, technice batikowej czy – jak ostatnio – malarstwu akrylowemu.

Majka pracując nad cyklem martwych natur, które już z nazwy powinny być śmiertelne, stworzyła coś, co emanuje życiem, pragnie pokazać nam swój sposób widzenia. Zaprasza nas do emocjonalnego zaistnienia w jej świecie, staje się przewodniczką po obrazach, które stworzyła.

Struktury barwnych tkanin, obrusy, stoliki, ramy i w tym wszystkim proste rekwizyty, często towarzyszące nam na co dzień: dzbanki, butelki, kubki…
A do tego kwiaty, kwiaty, kwiaty. Barwa, bogactwo kształtów, poezja dla oka. Forma wyrazista, modulowana pędzlem w sposób śmiały, a zarazem czuły ręką malarki.
Ślizgające się po powierzchni płótna światło rozpala iskierki utajonych barw. Kolor miejscami kładziony intensywnie, głęboko lub dla odmiany – łagodnie, laserunkowo. Barwy chłodne, jak Arktyka, lub rozgrzewające się do płomienistych rozbłysków wulkanu.
W tych obrazach nie znajdziemy miejsc niezorganizowanych, terenem twórczej działalności Majki jest bowiem cały kadr płótna.

W sposób wręcz perfekcyjny, wysmakowany traktuje kolor, tworzy odmienne perspektywy, dokładnie a zarazem dyskretnie obnaża biologiczne przemiany liści, łodyg, kwiatów.

Martwe natury Marii Majki Zuzańskiej, na przekór swej nazwie, elektryzują życiem, emanują radością, urzekają harmonią.

Tu przychodzą mi ma myśl słowa Cypriana Kamila Norwida, które mogą stanowić motto dla twórczości Zuzańskiej:

Bo nie jest światło, by pod korcem stało,
Ani sól ziemi do przypraw kuchennych,
Bo piękno na to jest, by zachwycało
Do pracy – praca, by się zmartwychwstało.

Robert Znajomski

MARIA MAJKA ZUZAŃSKA
ur. w 1958 r. w Biłgoraju.
Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Z Łęczną związana od 1986 roku.
Prezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej i Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Konkursu Plastycznego Jesień Hrubieszowska w 2005 roku, II miejsce w konkursie „Lublin w malarstwie” 2019. Wyróżniona w 2003 roku Honorową Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury”. Laureatka prestiżowej Nagrody Burmistrza Łęcznej -„Łęczyński Odyniec Kultury 2003”, Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej w 2014 roku oraz Odznaki Honorowej Zasłużony dla Województwa Lubelskiego w roku 2018.
Malarka i poetka.
Tworzy w różnych technikach: akryl, akwarela, olej, batik, pastel, malarstwo na szkle i jedwabiu. Stworzyła cykle: Ikary, Trwanie traw, Moje myśli krążą wokół Ciebie, Dubova moja miłość, Moje anioły, Martwe natury kwiatami ożywione, Spiral, a ostatnio pracuje nad cyklami: Zapiski form oraz Wypisać imię złudzeniom.
Uczestniczyła w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych. W dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i poza jej granicami.
Udział w międzynarodowych plenerach:
od 1997 rokrocznie do 2009 – Hortobagy (Wegry); 2002, 2004, 2006, 2017, 2018, 2019 – Hejce ( Węgry); 2003 – Saint Michel (Francja); 2007 – Dubova (Rumunia); 2007 – Dudince (Słowacja); 2008 – Kowel (Ukraina)
2009 – Hajduhadhaz ( Węgry); 2016 – Humenne (Słowacja); 2016 – Hortobagy (Węgry);
także w Polsce:
2002, 2009 – Susiec; 2004, 2006- Chełm; 2006 – Koroszczyn; 2007 – Tomaszów Lubelski;
2012 – Sosnowica, Łeba; 2013 – Sosnowica; 2014 – Lewkowo, Sosnowica; 2015 – Sosnowica, Sanok, Narewka; 2016, 2017 – Narewka i Sosnowica; 2019 – Czeremcha
Wystawy indywidualne:
Łęczna, Biłgoraj, Lublin, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Włodawa, Chełm, Dęblin, Łuków, Radzyń Podlaski, Krasnystaw, Świdnik, Gdynia, Ostrów Wielkopolski, Parczew, Jasło, Cieklin, Iwonicz Zdrój, Białowieża, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Międzyrzec Podlaski, Mielnik, Kock, a także Hortobagy na Węgrzech
Wystawy zbiorowe w kraju:
Łęczna, Janowiec, Zamość, Milejów, Rzeszów, Lublin, Hrubieszów, Chełm, Tomaszów Lubelski, Rejowiec Fabryczny, Sosnowica, Lewków, Narewka, Hajnówka, Nałęczów, Białystok, Katowice, Warszawa, Grudziądz.
Wystawy zbiorowe za granicą:
Saint Michel – Francja; Treviolo – Włochy; Hejce , Hortobagy, Hajduhadhaz, Debreczyn – Węgry; Dubova, Timiszoara – Rumunia; Dudince – Słowcja; Kowel, Łuck i  Tarnopol – Ukraina; Seul – Korea Południowa, Wiedeń – Austria, Humenne – Słowacja.
Kontakt:
telefon: 607620986