Wystawa czynna od 25 września 2020r.

Wystawa fotografii
Ignacy Rożek

Pod słońcem Burgundii

Ludzie mają wyjątkową umiejętność przekształcania czegoś prostego i pozornie banalnego w twory złożone, niezwykle dopracowane i nadzwyczaj piękne. I tak oto ze sfermentowanego owocu stworzyli całą kulturę winną zawierającą skomplikowany proces sadzenia, pielęgnowania i zbierania owoców, niezliczone ilości winnic, butelek, szczepów winogron, zasad dotyczących picia wina oraz aromatów i doznań smakowych, które wino może nam zapewnić.
Historia wina zaczyna się 6000 lat temu na terenach dzisiejszej Gruzji. Do Europy wino przypłynęło na fenickich statkach, gdzie zrobiło furorę najpierw w Grecji, a potem w starożytnym Rzymie. W starożytnej Grecji wino było chwalone przez poetów, historyków i artystów. Dionizos, grecki bóg wina, reprezentował magiczną moc wina, pozwalającą oderwać się od szarej codzienności i zanurzyć w szaleństwo zabawy. Był on postrzegany jako promotor cywilizacji, prawodawca i miłośnik pokoju, a także patron rolnictwa i teatru.

Winobranie jest ukoronowaniem całego roku ciężkiej pracy przy uprawie winogron. W te wakacje postanowiłem osobiście tego doświadczyć. Udałem się na winobranie do Francji śladami mojego ojca, który 30 lat temu w tej samej winnicy pracował przy zbiorach.
Mój pobyt w miejscowości Mercurey w Burgundii to, oprócz pięknych widoków i spotkań z ludźmi, poznanie fascynującej kultury dotyczącej wina. Od tej pory inaczej patrzę na butelkę wina. Widzę miesiące ciężkiej pracy, skomplikowanych procesów i olbrzymiej wiedzy. Pragnę, aby ta wystawa zmieniła również Państwa odniesienie do tego popularnego napoju, a może nawet zachęciła do wyprawy na winobranie.

Ignacy Rożek, student kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, urodzony w rodzinie fotografów lubelskich Bożeny i Andrzeja Rożków. Nie przejął profesji po rodzicach, ale zamiłowanie do fotografii, wyniesione z domu, zaowocowało pierwszą w życiu wystawą zdjęć. Wśród wielu zainteresowań Ignacego można wymienić historię, geografię, paleontologię. Jest aktywnym działaczem Koła Radiologicznego UM oraz organizacji studenckiej IFMSA. Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia sportowe w squashu i badmintonie. Jego wielką pasją są podróże oraz od niedawna – wino.

W winnicy JEANNINE-NALTET
od lewej: