W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

czwartek 20 czerwca 2013 r.

o godz. 18.00

Spotkanie literacko – muzyczne z

Krystyną Karwat

autorką tomiku Mój Big Ben

Zegar życia

Prowadzenie: Mieczysław Wojtas

Oprawa muzyczna: Maciej Wieżyński (gitara klasyczna)

ulotka.pdf

„Zegar tyka. Wszystkich”. Stanisław Jerzy Lec ma rację. Nie jestem wyjątkiem. Każdy z nas nieustannie podlega przemijaniu. Mój Big Ben, tytułowy utwór tomiku zrodził się po pobycie w Londynie w lutym 2005 r. Pewnego razu znalazłam się z wnuczką przed pięknym gmachem Parlamentu, w pobliżu którego uwagę przyciągnął wielki zegar zwany Big Benem. (…) Pomyślałam, jak bardzo człowiek przywiązany jest do życia, choć, jak mówi Friedrich Schiller w wierszu Pierścień Polikratesa: „Niezmącona radość życia nie jest udziałem śmiertelnych”. (…)
Utwory zawarte w pięciu cyklach tematycznych są moim spojrzeniem na drogi życia człowieka, na własne dzieje, w których każdy odnajdzie cząstkę swoich losów.
Swoją księgę życia wpisałam w rodzinne pejzaże, utrwalone przez pamięć na zawsze. Tam matka, ojciec, rodzeństwo i dom rodzinny ze swoją wiecznością i nieprzemijającą tęsknotą do niego.
Jesienna sonata to dzieje kobiety od dzieciństwa po jesień życia, wpisane w niezwykły pejzaż z rodzinnych stron. Świadkiem – aleja grabowa biegnąca wokół pałacu hrabiego Kickiego w Orłowie Murowanym niedaleko Izbicy. (…) Wspomnienia są królestwem, z którego nic nas nie może wypędzić, chociaż niosą wydarzenia pełne tragizmu dla najbliższych i dla narodu. Dlatego pojawia się w tomiku cykl Byt taki czas – pacyfikacja w rodzinnej wsi w okresie wojny, los Żydów, którym okupant odmówił prawa do życia. Kirkut z pięcioma tysiącami ofiar Holocaustu w Izbicy, oddalonej o sześć kilometrów od Kryniczek, jest wstrząsającym wspomnieniem mojego dzieciństwa. I wiejska Święta Droga…
(…)
Nawiązanie do Romea i Julii Szekspira inspirowane jest historią prawdziwą – współczesną. Ożywiłam bohaterów szekspirowskich w rodzinnej scenerii, ale z wielkimi namiętnościami. W Pieśni nad pieśniami (Biblia – Stary Testament) czytamy: „Miłość mocna jak śmierć…” W liście św. Pawła do Koryntian napisano: „Wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość”. (…)
W ostatnim cyklu Kartki z wędrówek wspominam spotkania na życiowych drogach z ludźmi niezwykłymi i miejscami pełnymi urody.
„Bije zegar godziny, my wtedy mawiamy:
Jak ten czas szybko mija! – a to my mijamy!
(Stanisław Jachowicz, Dziecię w łodzi)

Krystyna Karwat, Wstęp w: Krystyna Karwat Mój Big Ben, Lublin 2012

__________________________________________________________

Krystyna Karwat, z domu Sykisz, urodzona 19 grudnia 1934 r. we wsi Kryniczki, pow. Krasnystaw, córka Michała i Rozalii z Mazurków. W1954 r. ukończyła Liceum Ogólnoksztaucące w Lubartowie, w 1958 r. studia wyższe na UMCS w Lublinie, uzyskując tytuł magistra filologii polskiej. Pracę w zawodzie nauczycielskim rozpoczęła w Niemcach, pow. Lubartów (1960-1962), a następnie przeniosła się do Lublina, gdzie pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 (1962-1968) oraz pełniła funkcję zastępcy kierownika szkoły (1966-1968). W latach 1968-1976 zatrudniona była w Szkole Podstawowej nr 18 w Lublinie jako zastępca kierownika (1968-1970), a następnie jako nauczyciel języka polskiego (1970-1974) i dyrektor (1974-1976). Od 1976 r. oddelegowana była do pracy związkowej w Zarządzie Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie, gdzie do 1990 r. pracowała jako kierownik Klubu Nauczyciela ZNP. W stanie wojennym (1981-1983) zatrudniona była w Młodzieżowym Domu Kultury, a w latach 1990-1991 społecznie pełniła funkcję kierownika Klubu Nauczyciela. W okresie pracy zawodowej rozwijała bardzo aktywną działalność w ZHR prowadząc m.in. harcerski zespół artystyczny.
Do ZNP należała od 1960 r. Jej najaktywniejszy okres działalności związkowej to lata kierowania Klubem Nauczyciela ZNP. W ramach jego działalności sprawowała opiekę nad: zespołem miłośników żywego słowa, estradą poetycką, zespołem muzyki dawnej i nauczycielską grupą wokalną. Śpiewała w Chórze Nauczycielskim „Fermata”. Współpracowała z Nauczycielskim Klubem Literackim im. Józefa Czechowicza i Klubem Nauczycieli Plastyków Zarządu Okręgu ZNP w Lublinie. W ramach pracy Klubu organizowała działalność: sekcji brydża sportowego, szachistów, drużyny siatkówki, haftu ręcznego, liczne kursy, recitale, wykłady dla nauczycieli oraz Konkursy Żywego Słowa im. Zenona Klemensiewicza. Zespoły artystyczne działające w ramach Klubu Nauczyciela ZNP były często wyróżniane i nagradzane na ogólnopolskich przeglądach twórczości artystycznej nauczycieli.
Za działalność społeczną, związkową i zawodową Krystyna Karwat otrzymała: Złotą Odznakę ZNP Srebrny Krzyż Zasługi (1979), Odznakę Zasłużony Instruktor Hufca ZHP Lublin Miasto (1978), Zasłużony Działacz Kultury (1978), Srebrną Honorową Odznakę Zasłużonego dla Lublina (1988).

Marian Janusz Kawałko, Słownik biograficzny Związku Nauczycielstwa Polskiego na Lubelszczyźnie
pod redakcją Jerzego Doroszewskiego, Lublin 2004

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją