W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

22 czerwca 2013 r.

o godz. 18:00

Akademia Teatralno-Wokalna Jerzego Turowicza w Lublinie

zaprasza na premierę spektaklu

Parady

Jan Nepomucen Potocki (1761-1815)

ulotka.pdf

Akademia Teatralno-Wokalna Jerzego Turowicza w Lublinie, ma zaszczyt zaprosić na premierę spektaklu pt. Parady autorstwa kosmopolitycznego arystokraty i ekscentryka – Jana Nepomucena Potockiego (1761-1815).
Spektakl został przygotowany przez słuchaczy najstarszej grupy na zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Za reżyserię i adaptację tekstu odpowiada dyrektor Akademii – Jerzy Turowicz.

Jan Potocki, autor Parad, pamiętany jest dzisiaj głównie jako autor powieści Rękopis znaleziony w Saragossie, Parady napisał i wystawił latem 1792 roku, będąc gościem na zamku w Łańcucie, w rezydencji swojej teściowej, księżnej marszałkowej Elżbiety z Czartoryskich Lubomirskiej. Parady, nazywane „dramatycznymi ekstrawagancjami”, są zbiorem krótkich, humorystycznych scenek z życia wyższych sfer, a także znakomitymi parodiami ówcześnie wystawianych sztuk.
Dla wykonawców Parady stanowią wspaniałą okazję do zaprezentowania pełnej gamy środków aktorskich. Są jedynym w swoim rodzaju sprawdzianem kondycji, umiejętności improwizacji i współpracy między aktorami na scenie.
Parady, przygotowane przez słuchaczy ATW, składają się z pięciu miniatur scenicznych: I. Gil zakochany; II. Kalendarz starych mężów; III. Podróż Kasandra do Indii; IV. Kasander literatem; V. Kasander demokrata, w których to występują bohaterowie charakterystyczni dla tego gatunku.
Mamy tu postać zacnego wytwórcy serów – Kasandra – pociesznego i statecznego męża i ojca zarazem, jest też postać młodego, urodziwego „buntownika z wyboru” pana Leandra, oczywiście nie mogło też zabraknąć zabawnego, niezbyt rozgarniętego, ale i przebiegłego sługi – Gila, a wszyscy oni walczą i spierają się ze sobą, w imię miłości do uroczej i ponętnej Zerzabelli – jedynej kobiety w tym towarzystwie, w którą w naszej realizacji wcielą się aż cztery adeptki (!).
Całemu przedstawieniu przygląda się z atencją sama Anna Teofila, hrabina Sewerynowa z książąt Sapiehów Potocka wraz ze swoimi dwórkami.

Myślę, że wielu widzom spodoba się nieszablonowy typ poczucia humoru, jaki zawarty jest w tekście Parad, gdyż w dużej mierze oparty jest on na podtekstach, sugestiach i niedomówieniach między bohaterami, a to śmieszy zawsze, czyniąc ten tekst bardzo uniwersalnym.
W inscenizacji nie brakuje stylowej muzyki z epoki oraz interesujących rozwiązań choreograficznych autorstwa Izabeli Krupki, a także ciekawych, niewspółczesnych kostiumów.

 

W spektaklu udział biorą:

Katarzyna Babicz………………….. Zerzabella

Małgorzata Krupa…………………. dwórka hrabiny

Bartłomiej Mitura………………….. Leander / Gil

Bartosz Pietrzyk……………………. Gil / doktor

Monika Rulka………………………… dwórka hrabiny

Jakub Ryczek………………………… Kasander

Diana Sawulska……………………… Zerzabella

Małgorzata Skotnicka……………… hrabina Potocka

Maja Szydłowska……………………. Zerzabella

Adrianna Tylus……………………….. Zerzabella

 

Wstęp wolny

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją