poniedziałek 19 maja 2014 r.

Koncert jazzu tradycyjnego

Śladami Louisa Armstronga

w wykonaniu zespołu

Traditional Jazz Revival

Słowo o sztuce polskiej po 56 roku

dr Elżbieta Matyaszewska

BILET – 10zł

Traditional Jazz Revival w  składzie:

Andrzej Mazur –­ klarnet,
Zbigniew Zatorski ­- trąbka,
Tomasz Jusiak –  banjo,
Wojciech Kopyciński ­- puzon
Anton Szaszkow -­ tuba

Andrzej Mazur – muzyk klarnecista

Urodził się w Lublinie, tutaj ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne i Państwową szkołę Muzyczną.

W latach 60. – jak większość jego kolegów ze środowiska muzycznego – uległ fascynacji jazzem tradycyjnym. W 1968 r. z kolegami Zbigniewem Zatorskim, Henrykiem Manią, Czesławem Wrzosem, Tadeuszem Ochalskim i Janem Ochalskim zainaugurowali koncertem działalność Lubelskiego Jazz-Klubu.

Od 1975 r. Andrzej Mazur jest solistą Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, także założycielem Lubelskiego Tria Stroikowego, Lubelskiej Filharmonii Kameralnej oraz zespołów Old Jazz Players i Traditional Jazz Revival. Przez wiele lat był członkiem Kapeli Zespołu Tańca Ludowego UMCS.

Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych w Anconie – Włochy w 1978 r.

Zbigniew Zatorski podstawową Szkołę Muzyczną i Państwowe Liceum Muzyczne ukończył w Lublinie w roku 1970, w klasie prof. E. Drzazgi.

Studia muzyczne kontynuował w latach 1970-1974 w PWSM w Katowicach pod kierunkiem doc. A. Miczki na Wydziale Instrumentalnym, które ukończył z wynikiem bardzo dobrym.

W Katowicach uczestniczył w cyklicznych koncertach Śląskiej Trybuny Kompozytorów, także w VII Festiwalu „PRO MUSICA” w Częstochowie. W 1974 r. na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Trębaczy w Pabianicach zdobył trzecią nagrodę. Efektem konkursu było zaproszenie przez Filharmonię Łódzką do koncertu oratoryjnego pod dyrekcją J. Przybylskiego. Brał udział również w Międzynarodowym Konkursie w  Pradze, gdzie zakwalifikował się do ekipy reprezentującej Polskę. Był także wytypowany przez uczelnię katowicką do dwukrotnego uczestnictwa w Festiwalach Wagnerowskich w  Bayreuth w latach 1973 i 1974, gdzie grał w międzynarodowych składach studenckiej orkiestry symfonicznej i zespołach kameralnych. Ponadto współpracował z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i  Telewizji, z  Orkiestrą Rozrywkowa I. Wikarka, z  Orkiestrą Symfoniczną w Zabrzu, z  Wydziałem Muzyki Rozrywkowej PWSM Katowice prowadzonym przez doc. Z. Kalembę.

Od 1975 r. jest pracownikiem Filharmonii Lubelskiej i uczestnikiem koncertów cyklicznych SPAM. W 1977 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

W dniach 28-31 sierpnia 1978 r. brał udział w koncertach w Gandawie w Belgii w charakterze pierwszego trębacza orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Społecznie współpracuje od 1975 r. z Zespołem Tańca Ludowego UMCS i z orkiestrami dętymi Świdnika i Nałęczowa. Zajmuje się również pracą pedagogiczną w Państwowej Szkolr Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego i na Wydziale Wychowania Muzycznego UMCS w Lublinie.

Tomasz Jusiak

Jest absolwentem Wychowania Muzycznego na UMCS. W ”Hit-Trio” gra na gitarze i klawiszach oraz śpiewa. Na co dzień można go spotkać w Teatrze Muzycznym w Lublinie, gdzie pracuje jako gitarzysta oraz w Ognisku Muzycznym „Midi”, w którym to uczy gry na gitarze. Współpracuje z wieloma zespołami muzycznymi z Lublina, nagrywa muzykę rozrywkową i orkiestrową oraz gra z przyjaciółmi w Trio Gitarowym muzykę typu „coctail bar”. Jest członkiem zespołu „Red shoes, czyli Boogie Band”.

Wojciech Kopyciński

Założyciel zespołu muzycznego „Hit-Trio”. w którym śpiewa gra na klawiszach oraz puzonie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Podczas studiów grał w ”Big Warsaw Band” koncertując z takimi gwiazdami polskiej estrady, jak Ewa Bem, Hanna Banaszak i Zbigniew Wodecki. Po studiach grał w orkiestrze kurortowej „Popular Musik Ansamble” w Niemczech. Obecnie pracuje jako puzonista w Filharmonii Lubelskiej i gra w zespole jazzu tradycyjnego „Old Jazz Players”.

Anton Szaszkow– muzyk – tubista z wieloletnim doświadczeniem.

Ukończył Akademię Muzyczną w Mińsku (Białoruś) w klasie tuby. Pracował w symfonicznej orkiestrze Radia i Telewizji Białoruś (1992-1994) oraz Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Mińsku (1994-1996). Od 1996 r. mieszka w Lublinie i pracuje w Filharmonii Lubelskiej. Brał udział w licznych międzynarodowych konkursach. Zajmuje się działalnością pedagogiczną. Od 13 lat prowadzi dziecięco-młodzieżową orkiestrę dętą w Motyczu pod Lublinem.

Elżbieta Matyaszewska, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, publicystka, pracownik Instytutu Leksykografii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz haseł do Encyklopedii Katolickiej. Czynnie współpracuje z Instytutem Sztuki KUL, Filharmonią Lubelską, Uniwersytetem Trzeciego Wieku i wieloma innymi instytucjami zajmującymi się propagowaniem kultury i sztuki.

Program koncertu:

• Stephen Foster – Swanee River

• Jimmy McHugh – On The Sunny Side Of The Street

• Jimmy McHugh – I Can’t Give You Anything But Love

• Jerry Herman – Hello, Dolly!

• Kurt Weill – Mack The Knife

• Maceo Pinkard – Sweet Georgia Brown

• Sholom Secunda – Bei Mir Bistu Shein

• Fats Waller – Honeysuckle Rose