Wernisaż
w piątek 13 listopada 2015 r. o godz. 18:00

Wystawa malarstwa
Irena Muraszka

W świecie roślin i kwiatów

yyy

pDwie techniki. Takie odmienne, a zarazem takie podobne. I obydwie pełne szczerej dystynkcji.
Akwarela i mieszana technika łącząca w sobie technikę batiku i malowania na jedwabiu fascynowały mnie od zawsze.
Moje pierwsze akwarele powstały jeszcze spod ręki podlotka, natomiast batik i malowanie na jedwabiu przerosły w moją pasję już na studiach.
W chwili powstawania obrazu dzięki syntezie dwóch technik oraz kontaktowi materiałów nad całą sytuacją nieraz zaczyna panować pewna magia. Owszem, nie na moje pierwsze pstryknięcie palcami. Poprzedza ten tajemniczy moment skrupulatna i precyzyjna praca. Ale kiedy miejsca, wcześniej starannie ukryte pod warstwą roztopionego wosku, wypełniają różne odcienie barwników, zapominam wziąć oddech. W tej ciszy obserwuję te nieprzewidywalne oddziaływania na siebie warstw, kolorów, wosku i barwnika.
Akwarela również kryje w sobie wiele niewidzialnych prądów. O efekcie końcowym oprócz wody i samej farby często decydują także właściwości papieru, między włókna którego wrasta myśl twórcy.
kOwe właśnie myśli chciałam przelać na papier za pośrednictwem techniki akwareli w stylu prądu botanical painting, który bierze swoje początki w Anglii i powstał w celu zachowania informacji o roślinach z dalszym jej katalogowaniem i wydaniem w postaci encyklopedii. Taki sposób upamiętnienia flory wciąż cieszy się wielką popularnością.
Tym razem skupiłam się nie na wyimaginowanym, lecz na otaczającym nas na co dzień wspaniałym świecie roślin i kwiatów, które mamy w zasięgu ręki, a mimo to nieraz są one niezasłużenie pozbawione naszej uwagi i zaciekawienia.
Wierzę, że kontakt z tą kolekcją będzie powodem do uśmiechu, radości i miłych wspomnień o zawsze oczekiwanym lecie.

Irena Muraszka

Irena MuraszkaIrena Muraszka, absolwentka Wydziału Artystyczno-Graficznego Witebskiego Uniwersytetu Państwowego w Witebsku na Białorusi. Jest kierownikiem Pracowni Artystycznej „Mrowisko” przy tamtejszym Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży. W 2006 r. była stypendystką Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej „GAUDE POLONIA”.
Uczestniczyła w warsztatach na Wydziale Malarstwa w Pracowni Tkaniny Artystycznej pod kierownictwem prof. Doroty Grynczel w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła cykl warsztatów prowadzonych przez animatorów Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.
Obecnie jest słuchaczką Podyplomowych Studiów Humanistycznych organizowanych przez Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie.
Od wielu lat zajmuje się batikem i malarstwem na jedwabiu. Malowanie na jedwabiu wywodzi się z kultur dalekowschodnich. Jedwab ma niezwykłe możliwości, trudno porównywalne z innymi materiałami.
Prace Ireny Muraszki znajdują się w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Anglii, Japonii, Brazylii.
Irena Muraszka brała udział w wielu zbiorowych wystawach plastycznych, a w listopadzie 2014 r. odbyło się otwarcie jej indywidualnej wystawy pt.„Pod skrzydłami Rafała” w Galerii „ArtKiosk” Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie.

_DSC0147 _DSC0143